Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Bytom uzyskał dofinansowanie na wymianę oświetlenia

EFRR POZIOM kolor

Dofinans osw

Przy unijnym wsparciu wymienimy 2 230 miejskich opraw na energooszczędne oświetlenie LED-owe.

Szacowany koszt modernizacji oświetlenia, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, który został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w grudniu 2018r. wynosił prawie 3,4 mln zł. 

Gmina wnioskowała o dofinansowanie 85 proc. tej kwoty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.

W kwietniu tego roku Prezydent Mariusz Wołosz wraz z Dyrektorem MZDiM, który jest realizatorem tego projektu, podpisali umowę z wykonawcą na wymianę oświetlenia w mieście. Dzięki dofinansowaniu z Unii. Bytom będzie mógł zaoszczędzić środki przeznaczone na jego realizację.

Dzięki inwestycji w nowe oświetlenie miasto zaoszczędzi także na kosztach energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami mają one zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych, ale także z redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść też wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych.

Zgodnie z naszymi kalkulacjami, koszty energii elektrycznej zmaleją o około 250 tys. zł rocznie. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego. Do tego dochodzą argumenty ekologiczne: energooszczędność, trwałość zastosowanego rozwiązania oraz ograniczenie emisji CO2 – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Warto dodać, że z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu wynika, że wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni.

Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron Dystrybucja S.A – do gminy należy 2870 lamp, z których aż 80%, czyli 2230 lamp przejdzie modernizację.

W ramach projektu wymienione zostanie oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie). Poprawi się też estetyka – oprawy zostaną ujednolicone.
 
Źródło zdjęcia: Urząd Miejski w Bytomiu