Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Dwa parkomaty tylko z płatnościami bezgotówkowymi

parkomatMiejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozpoczął zaplanowane od kilku tygodni testy dwóch parkomatów, w których wyłączona została możliwość płacenia gotówką. Na placu Klasztornym i pod Pływalnią Krytą przy ul. Parkowej 1 postój można opłacić kartą ŚKUP, kartą bankomatową lub telefonami wyposażonymi w moduł NFC.

Słyszymy głosy mieszkańców, że płatności bezgotówkowe to dobry pomysł, bo kiedy nie ma drobnych w portfelu, pojawia się kłopot z opłaceniem postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Chcemy sprawdzić, jak mieszkańcy ocenią rezygnację z pieniędzy w dwóch parkomatach. Początkowo planowaliśmy test na 30 dni, ale z uwagi na koronawirusa prawdopodobnie go przedłużymy, żeby większa liczba kierowców mogła sprawdzić to rozwiązanie – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Jednocześnie informujemy, że kolejne parkomaty wyposażane są w urządzenia do płatności bezgotówkowych – obok dwóch wspomnianych wyżej są to urządzenia przy ulicach: Sobieskiego, Kruczkowskiego, Moniuszki 11/13 i Sądowej 7. Urządzenia z nowymi funkcjami są oznaczane specjalną nalepką o treści "W tym parkomacie za postój zapłacisz kartą”.

Uruchomiliśmy kolejne parkomaty z możliwością opłacenia postoju kartą płatniczą oraz telefonem wyposażonym w NFC. Rozszerzamy tę metodę płatności na kolejne parkomaty, aby ułatwić kierowcom płatność za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania – mówi Marcin Michalik, Kierownik Działu Strefy Płatnego Parkowania w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu.

Mimo zagrożenia koronawirusem modernizacja 74 bytomskich parkomatów przebiega bez opóźnień - obecnie prace polegają na wdrożeniu oprogramowania obsługującego zamontowane już porty zbliżeniowe. Prace powinny zakończyć się w terminie – do końca marca. Modernizacja będzie kosztowała budżet miasta około 60 tys. zł.

Warto dodać, że wkrótce Strefa Płatnego Parkowania w Bytomiu zostanie rozszerzona. Na wniosek mieszkańców zostanie nią objęty odcinek ul. Chrobrego (od Piłsudskiego do Smolenia). Nowe parkomaty powinny być wkrótce zainstalowane, ale z uwagi na konieczność oznakowania tego odcinka, strefa w tym miejscu ruszy do końca kwietnia.

Przypominamy, że w stanie zagrożenia epidemiologicznego Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje normalnie – kierowcy są zobowiązani do uiszczania opłat za parkowanie. Ekrany dotykowe w parkomatach są kilkukrotnie dezynfekowane w ciągu dnia. Osoby, które nie chcą z nich korzystać mogą dokonywać opłat za pomocą własnych urządzeń mobilnych przez aplikacje SKYCASH, moBILET, CitiPark APP.

Źródło: UM Bytom
Autor: Tomasz Sanecki

Zdjęcie: Archiwum UM Bytom