Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Po co nam drzewa w mieście cz. 2 - odwodnienie

Drzewa i woda 01Tydzień temu opisaliśmy mechanizm, dzięki któremu drzewa obniżają temperaturę powietrza. I właśnie proces transpiracji z skłania nas do pochylenia się dziś w stronę wody.

Regulacja wilgotności to główna zasługa miejskich drzew, również tych świadczących swoje usługi Bytomianom. Woda z wierzchnich warstw gruntu, oczyszczona i schłodzona, stopniowo oddawana jest do powietrza, którym oddychamy. W ciągu doby drzewa nawilżają atmosferę wokół siebie oddając od kilkudziesięciu do kilkuset litrów wody. Jest to ilość proporcjonalnie zbliżona do ilości wody oddawanej w formie pary przez... człowieka. Ale oczywiście z zachowaniem proporcji masy i powierzchni organizmu.Woda wokół drzew stale krąży bo drzewa nie tylko parują. Gdy tylko nadarzy się okazja, część wody jest przez liście również pochłaniana. Niemal wszystkie rośliny, starają się przechwycić wodę również „w locie”. Dzięki temu gdy nie mamy ze sobą parasola, a złapie nas przelotny deszczyk, prawdopodobnie ujdzie nam to na sucho - około 30% opadów deszczu nigdy nie dolatuje. Dorosłe, stuletnie drzewo, zatrzymuje nawet pół tony wody na swoich liściach lub igłach. Drzewni młodzieńcy, czyli egzemplarze „zaledwie” kilkudziesięcioletnie, przechwytują sporo mniej. Trzeba im wybaczyć bo dopiero rozkręcają się w swojej pracy na rzecz mieszkańców.

Sprawa wygląda mniej ciekawie, gdy pojawia się oberwanie chmury. Tereny pozbawione odsłoniętych gruntów lub pokryte wyłącznie krótko strzyżonym trawnikiem są poważnie narażone na podtopienia. Z pomocą znów przychodzą drzewa, tym razem ze swoimi korzeniami. Dzięki ich strukturze sprawiają, że w gruncie istnieją przestrzenie, które są w stanie przechować od 20 do 30% wody, którą przepuściły gałęzie. Mówimy tu jednak o gruncie odkrytym lub pokrytym geokratą. Nawierzchnia ta coraz częściej używana jest jako pożyteczna alternatywa dla płytowych i asfaltowych nawierzchni parkingów. Na zdrowie i pożytek wszystkim.

Drzewa i woda 02Drzewa i woda 03

tekst: Witold Szwedkowski
foto: Łukasz Fuglewicz