Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Hortensje w naszym mieście

1W dzisiejszym artykule przyjrzymy się hortensjom. Krzewy te sadzone są przede wszystkim w ogrodach, jako jedna z ich najpiękniejszych ozdób. Sprowadzone są do Europy z dalekiego wschodu.

Ich zaletą jest przede wszystkim dorodny, kulisty i gęsty kwiatostan w kształcie baldachogrona. Ich walorem są również liście w różnych kształtach, w zależności od odmiany. Istnieją hortensje, których liście przypominają swoim kształtem liście dębu.

Rośliny te lubią podłoże umiarkowanie kwaśne, nie znoszą zakwaszenia. Nie sprzyja im przesuszenie gleby, lubią podłoże wilgotne i należy pamiętać o odpowiednim ich podlewaniu.


Kwiatostan zakwita z pęków, które zawiązały się w poprzednim roku, dlatego roślinę trzeba chronić przed przymrozkami. Z ściętych pędów hortensji możemy dzięki zabiegowi ukorzenienia otrzymać nowe osobniki rośliny. Z powodu ciężkości kwiatostanu, dla dorodnych kwiatostanów hortensji należy stosować podpory, które zapobiegają ich opadaniu na ziemię.

Ciekawostką jest to, że tylko kwiaty hortensji ogrodowej przyjmują koloryt
w zależności od odczynu alkalicznego gleby na której rosną. Im podłoże jest bardziej zasadowe tym barwa ich osiąga odcień różowy, a im bardziej kwasowe tym ich odcień jest bardziej niebieski. Doświadczeni ogrodnicy wiedząc o tym, potrafią dzięki tej informacji, uzyskać przeróżną gamę barw kwiatów tej rośliny. Używając do ich podlewania wodę z mieszanką nawozu o odpowiedniej kwasowości, bądź preparatu o bardziej zasadowym odczynie uzyskują interesujący ich kolor.

Tym razem chcielibyśmy Państwa zaprosić, do przyjrzenia się krzewom hortensji drzewiastej odmiana „Annabelle”. Rośnie ona w Bytomiu na placu Ojca Ryszarda Ślebody. Odmianę tą cechuje duży, kulisty kwiatostan. Kremowobiałe, dorodne grona kwiatowe tego krzewu ubogacają swoi naturalnym pięknem kompozycje zieleni tego skweru. Serdecznie zapraszamy, aby przyjrzeć się tym rośliną i odkryć ich urok.
  
2 3 4  
10 11 12

5
  
8
  
6
  
7
  
9