Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347
W związku z awarią telefonów stacjonarnych na cmentarzu komunalnym kontakt pod numerem komórkowym: 691-454-943

Kiss&Ride czyli "pocałuj i jedź"

zdj1Chyba każdy z nas borykał się z problemem zaparkowania samochodu przed szkołą, przedszkolem lub żłobkiem w czasie odwożenia dziecka. Strefa typu Kiss&Ride („pocałuj i jedź”) to odpowiedź na prośby mieszkańców naszego miasta, którzy apelowali o stworzenie miejsc z możliwością krótkiego postoju samochodów. Pierwsze z nich już działają w Bytomiu.

Będziemy rozwijali strefy kiss&ride przed placówkami oświatowymi w Bytomiu. Wnioskują o to mieszkańcy, a zwłaszcza rodzice, którzy chcieliby w szybki i bezpieczny sposób odwozić dzieci do szkół I przedszkoli - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Strefa typu Kiss&Ride, czyli „pocałuj i jedź” już powstała przy żłobku miejskim przy ul. Łużyckiej, ul. Moniuszki i Jagiellońskiej w pobliżu Szkoły Muzycznej oraz przy Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Prusa. Warto podkreślić, że czas postoju w danej strefie uzależniony jest od miejsca, w którym powstała. I tak przy ul. Łużyckiej rodzice mogą zaparkować w strefie „kiss&ride” 15 minut, z kolei przy Szkole Muzycznej oraz Szkole Podstawowej nr 46 – 5 minut. W planach jest powstanie kolejnej strefy przy ul. Strażackiej w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3.

Strefa Kiss&Ride oznakowana jest w postaci namalowanej koperty na drodze oraz znakami pionowymi – tablicą z napisem Kiss&Ride oraz informacją o czasie postoju.

Warto dodać, że strefy Kiss&Ride od wielu lat funkcjonują w Europie, zaś w Polsce jest to dopiero nowość. Coraz częściej można spotkać je w polskich miastach, głównie przy szkołach, przedszkolach, dworcach autobusowych i kolejowych, a także lotniskach czy centrach przesiadkowych.

zdj3zdj4zdj5zdj2zdj6

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik