Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Bytomski Rynek znów się zazielenił

aaa7Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Prace związane z zagospodarowaniem zieleni na płycie Rynku rozpoczęły się w drugiej połowie maja i podzielone były na dwa etapy. W pierwszym posadzono znane nam platany klonolistne. Obok platanów nasadzone zostały perukowce – liściaste krzewy odmiany Royal Purple, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami, są odporne na suszę, a latem, gdy zakwitną będą cieszyć oczy efektownym jaskrawoczerwonym kwiatostanem.

W drugim etapie na Rynku stanęło 8 modułów z donic, w których będą rosły kwitnące byliny i trawy ozdobne, cztery pergole otoczone donicami, gdzie ogrodnicy zasadzili pnącza powojnika i aktinidii. By całość stanowiła spójną kompozycję, wokół niektórych pergoli pojawiły się nowe ławeczki. Na finalny efekt kwitnących roślin, dających cień drzew i pergoli porośniętych kolorowymi pnączami będziemy musieli poczekać do wiosny.

Przypomnijmy, że jesienią 2019 roku wykonano analizę dendrologiczną uschniętych drzew na bytomskim Rynku. Z analizy wynikało, że większość platanów zamarła, a glebę, w której rosły od 20 lat toczył grzyb. Pod koniec ubiegłego roku stwarzające zagrożenia dla przechodniów drzewa, zostały usunięte. Zgodnie z zaleceniami dendrologa, betonowe misy zostały dokładnie oczyszczone z ziemi, a miejscu uschniętych drzew zostały nasadzone zdrowe drzewa i krzewy.

Zagospodarowanie zieleni na Rynku kosztowało około 230 tys. zł.

aaaaaa2aaa3aaa4aaa5aaa6aaa8aaa9

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek