Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Mączniak

MączniakDział Zieleni Miejskiej Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu z przykrością przyjął fakt zaatakowania przez mączniaka prawdziwego nowo posadzonych drzew na bytomskim Rynku. Klony zwyczajne odmiany Crimson King (Karmazynowy Król) przyjechały do Bytomia zdrowe i w takim stanie zostały posadzone w  maju. Objawy choroby pojawiły się dopiero we wrześniu.

Nazwa mączniaka bardzo trafnie określa najwyraźniejszy objaw tej choroby. Objawy mączniaka prawdziwego są charakterystyczne, gdyż rośliny wyglądają jakby zostały posypane mąką (stąd nazwa choroby). Na drzewach ( dąb, klon) grzyby pasożytują na liściach i pędach, tworząc przy tym mączysty nalot. Stanowi on skupisko strzępek grzybni i zarodników. Dla ludzi i zwierząt jest niegroźny ale dla zaatakowanych roślin uciążliwy i w przypadku liści ozdobnych drzew  powoduje ich zamieranie i opadanie. Mączniak rozprzestrzenia się dość szybko. Zarodniki rozwijają się, kiedy panuje niska wilgotność, w dni kiedy różnica ciepła między dniem a nocą jest bardzo wysoka. Czyli pojawia się najczęściej w maju i pod koniec sierpnia. Praktycy szkółkarze nie zalecają już w terminie po 15 września oprysków. Z prostej przyczyny – nadchodzi jesień,  za kilkanaście dni powoli liście na drzewach zaczną opadać. Zakażone liście klonów z bytomskiego Rynku zostaną zebrane i zutylizowane.

W przypadku każdej choroby sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ponieważ zarodniki grzybni mączniaka prawdziwego mogą przezimować na pędach, już wiosną nasi pracownicy zastosują wiosną 2021 roku,  profilaktyczne opryski zatrzymujące rozwój choroby.  Przy czym zostanie użyta tzw. „zielona chemia” czyli

• Ekstrakt z grejpfruta Biosept Active  - Stosowany zarówno do oprysków jak
i podlewania. Zaletą jest to, że można go stosować na każdym etapie rozwoju roślin.
• Gnojówka z pokrzywy  w formie gotowego preparatu „Pokrzywa Wyciąg”,
w pełni naturalny i bez chemicznych dodatków.

Na metalowych obejmach zostaną założone opaski zapobiegające otarciom. Do momentu mocnego zakorzenienia się drzew, pnie niestety są narażone na mechaniczne uszkodzenia. Uszkodzenia pni zostaną pokryte sztuczną korą czyli preparatem tworzącym powłokę zabezpieczająca rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, która jednocześnie przepuszcza powietrze i przyspiesza gojenie ran.


Maczniak 1