Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Pięć gwiazdek dla kawki

Kawki1Są bystre, pomysłowe i bardzo towarzyskie. Mowa o kawkach, które licznie zamieszkują Park Miejski. By zapewnić dobre warunki tym pożytecznym ptakom, Miejski Zarząd Dróg i Mostów wspólnie ze Stowarzyszeniem SPES zorganizował akcję wieszania skrzynek lęgowych.

Pomysł na tę akcję zrodził się z potrzeby przetestowania najlepszej budki lęgowej dla tego gatunku ptaków. Skrzynki, które zamontowaliśmy w naszym parku zostały wykonane według projektu znanego polskiego ornitologa prof. Jana Sokołowskiego i naszym zdaniem jest to idealna opcja dla kawki - mówi Łukasz Fuglewicz z działu zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Profesjonalne skrzynki lęgowe wykonali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES z Katowic. To nasza pierwsza akcja w Bytomiu i mamy nadzieję, że nasze budki świetnie się sprawdzą. W naszej pracy staramy się łączyć dwie pasje - pomoc osobom niepełnosprawnym i działania na rzecz ochrony przyrody - mówi Karina Kafar zastępca kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Kawki to ptaki towarzyskie, skore do przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. Kolonia ptaków często zasiedla jedno i to samo miejsce przez wiele pokoleń pod rząd. Kawki nie są też wybredne w kwestii pokarmu. Kawki wynajdują w przypowierzchniowej warstwie ziemi i ściółki larwy/ gąsienice rolnic oraz pędraki m. in. guniaka czerwczyka i chrabąszcza majowego, dzięki czemu stają się sprzymierzeńcami roślin ograniczając ich uszkadzanie przez ww. formy rozwojowe owadów - mówi Łukasz Fuglewicz.

Kawki2Kawki3Kawki4

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom, fot.G. Goik, Tadeusz Gawlik