Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Czy kupili Państwo cebule na zimę?

cnz mieczyk ogrodowyPytanie w tytule jest o tyle przewrotne, że nie chodzi w nim o robienie zapasów kulinarnych. Dział Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu zajmuje się przede wszystkim zielenią miejską ale wykorzystując stronę mzdim.bytom.pl służy Państwu pomocą w zakresie porad ogrodniczych.

Październik jest ważnym miesiącem w kalendarzu ogrodników. To świetny czas na jesienne nawożenie kompostem oraz nawozami fosforowymi i potasowymi. Nie stosujemy jednak nawozów azotowych bo wydłużałoby to okres wegetacji, a skrócić czas zdrewniania pędów przed zimą. Październik jest tez najlepszym czasem na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych. Można sadzić egzemplarze zakupione z odkrytymi korzeniami. Kupuje się rośliny pozbawione liści. Postępujemy z nimi według ogólnych zasad sadzenia. Szczególną grupą roślin ozdobnych, które sadzimy w październiku są róże. W sprzyjających okolicznością sadzone jesienią róże do zimy zdążą się ukorzenić, a wiosną rozpoczną pełną wegetację. Najlepsze dla róż jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Krzewy sadzimy w wilgotnym, piaszczysto-gliniastym podłożu o dużej zawartości próchnicy. Po posadzeniu obsypujemy rośliny kopczykiem ziemi o wysokości około 20 cm. Po co? O tym za chwilę.

Również w październiku zabezpieczamy na zimę rośliny, które wymagają tego z powodu swojej budowy lub pochodzenia. Możemy stosować na przykład wspomniane kopczykowanie, czyli obsypanie nasady pędów ziemią bądź korą do 20–40 cm wysokości. Jeśli zimą przemarzną pędy, to wiosną roślina odbije z dolnych, okrytych kopczykiem części. Tak zabezpiecza się między innymi właśnie róże, ale i powojniki i egzotyczne klony.

Do połowy miesiąca sadzimy cebule. Oczywiście cebule roślin ozdobnych: szafirków, cebulowych kosaćców, cebulic, przebiśniegów, tulipanów, lilii oraz bulwki krokusów. Natomiast cebule innych roślin wykopujemy. Do roślin takich należą: galtonie, eukomisy i, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, mieczyki ogrodowe. Begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki wykopujemy po pierwszych przymrozkach i składujemy w chłodnym i widnym pomieszczeniu do zimowego przechowywania. Jeśli nie dysponujemy takim pomieszczeniem przycinamy roślinom pędy i ustawiamy w donicach z piaskiem i ziemią w ciemnej piwnicy.

cnz cebulica syberyjska cnz galtonia biaława

 cnz lilia grzywiasta cnz śnieżyczka przebiśnieg

Tekst: Witold Szwedkowski
Zdjęcia: GNU Free Documentation License