Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Akcja „Liść dębu”

1Wbrew pozorom na studium pędu w stanie ulistnionym nie jest jeszcze za późno. Różne rośliny drzewiaste wykształciły na drodze dwustu milionów lat ewolucji różne strategie. Jedne drzewa tak spieszą się ze zrzucaniem liści, że i my musimy się spieszyć - już w październiku drzewa te stoją nagie by uniknąć „łapania w żagle” jesiennego wiatru. Inne drzewa przeciwnie, trzymają obumarłe liście bardzo długo, czasem wręcz do zawiązania nowych. Tropienie i poławianie opadłych liści to zajęcie na pewno przyjemne. Choć ma w sobie kroplę sentymentu za minionym, pozwala przywołać również miłe wspomnienia. Można też poszerzyć swoją  wiedzę. W zasobach parków gospodarowanych przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu znajdują się takie rarytasy jak dąb frędzelkowaty (Quercus cerris L.) czy dąb wielkolistny (Quercus macrocarpa Michx.). Po jednym egzemplarzu obydwu tych gatunków mogą znaleźć- Państwo w zabytkowym Parku Ludowym.

Ciekawych odkryć można również dokonać w także zabytkowym Parku Miejskim im. F. Kachla. Znajduje się tam okazały egzemplarz buka pospolitego (Fagus sylvatica L.), odmiana asplenifolia o postrzępionych liściach.

Drobne pędy z suchymi liśćmi znaleźć też można opadłe pod koronami drzewa. Przy wietrznej pogodzie to zjawisko normalne i nie powinno budzić obaw u doglądających zieleń wysoką. Podczas jednego spaceru po Parku Kachla uwagę przykuła gałązka z przytwierdzonymi do niej liśćmi. Dąb ale jaki. Przejrzenie historycznej dokumentacji nie nakierowało na jakakolwiek odpowiedź. Dopiero analiza porównawcza materiału z przewodników pozwoliła na oznaczenie nieujętego w inwentarzach gatunku: dąb dwubarwny (Quercus bicolor Willd.) Ale nie omieszkamy zasiać żołędzia wątpliwości. No bo czy aby na pewno drzewo oznaczone przez nas jako dąb dwubarwny jest tym drzewem? Może to dąb omszony (Quercus pubescens Willd.)…

Tych z Państwa, którzy są żądni wyzwań zapraszamy do zabawy i zweryfikowanie dendrologicznego odkrycia. Natomiast wszystkich mieszkańców jak o każdej porze roku, zachęcamy do zwiedzania bytomskich parków.


2 3

Tekst: Witold Szwedkowski

Zdjęcia: Łukasz Fuglewicz