Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Skupieniec lipowy

WP 20201119 003Od roku 2016 w Polsce obserwuje się występowanie kolejnego nowego gatunku. Jest to skupieniec lipowy (łac. (Oxycarenus lavaterae) Ten niewielki owad to krewnym rodzimego gatunku - kowala bezskrzydłego. Choć sam owad jest niewielki (około 5mm długości) to jego obecność jest widoczna poprzez agregacje, okresowe występowanie, w sprzyjających warunkach w bardzo dużej ilości na niewielkiej powierzchni. Każde takie zdarzenie, jako stosunkowo rzadkie, a ponadto związane z nowym gatunkiem, może budzić zaniepokojenie osób obawiających się o stan drzew lub własne bezpieczeństwo.

Pierwsze sygnały od mieszkańców informujących o zaobserwowaniu dużych koloni skupieńca docierały do Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w kwietniu. Wyjaśnialiśmy już wtedy, że nie ma powodów do obaw.

Przełom listopada i grudnia to czas gdy owady ponownie są obserwowane w dużej ilości na pniach drzew, głównie lip. Na szczęście nie jest to owad groźny dla ludzi – nie żądli i nie kąsa, a odżywia się sokiem wypływającym z mechanicznie uszkodzonych części drzew. Nie ma jak dotąd zaobserwowanych przypadków negatywnego wpływu skupieńca na stan drzew. Status gatunku w Polsce nie jest jeszcze określony. Skupieniec zbyt krótko przebywa w naszej szerokości geograficznej by jednoznacznie określić czy jest gatunkiem szkodliwym, w tym zagrażającym rodzimym gatunkom czy raczej znalazł dla siebie niszę ekologiczną, nie zajętą dotąd przez żaden gatunek rodzimy. Trwają badania obserwujące zakres występowania owada oraz interakcje w jakie wchodzi z innymi gatunkami roślin i zwierząt.

WP 20201119 005WP 20201119 007

tekst i zdjęcia: Witold Szwedkowski