Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Drzewo Roku

20201010 120603Mijamy je codziennie w drodze do pracy, szkoły czy uczelni. W dni wolne szukamy wśród nich wytchnienia od zgiełku miasta. Pochłonięci codziennością, tysiącem niezałatwionych spraw, planami na przyszłość, zazwyczaj nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi.

Od 2010 r., Klub Gaja, w ramach konkursu na Drzewo Roku, zachęca nas do odrobiny nostalgii, zatrzymania się w pędzie codzienności i dostrzeżenia szczególnej roli jaką pełnią drzewa w społecznościach lokalnych, a także w życiu każdego z nas.


Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu, jako kandydata na Drzewo Roku zaproponował dąb szypułkowy, rosnący przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 3. Ukrytego w gąszczu uliczek, między jedną kamienicą, a drugą. Otulonego równo przyciętym, ligustrowym żywopłotem. Rósł, jak na dąb przystało, powoli, nieśpiesznie, z pewną dozą nonszalancji rozpościerając swoje gałęzie coraz wyżej i szerzej. Nie musiał walczyć o miejsce, czy światło. Nie musiał przyjmować ton kurzu, spalin i soli, jak inne drzewa, posadzone przy ruchliwych drogach. Dostał w prezencie od losu niemal idealne warunki do wzrostu. Po ponad trzydziestu latach, odwdzięczył się kojącym cieniem rozłożystej korony, bezpieczną przystanią dla zmęczonych wędrówką ptaków i niemal terapeutyczną paletą odcieni zieleni pośród liści. Próżno szukać w pobliżu równie majestatycznego drzewa.


Najprawdopodobniej jest samosiejką, która bez ceremonii, kamer czy przecinania uroczystych wstęg, niepostrzeżenie wrosła w krajobraz Bytomia. Dotychczas niezauważana, po latach przekształciła się w potężne drzewo, które od niedawna stało się przedmiotem zainteresowania okolicznych mieszkańców. Dostrzegli oni subtelne piękno, docenili niezliczone korzyści oferowane przez zielonego sąsiada i wyrazili potrzebę monitorowania i dbania o jego stan zdrowotny. Ale to dopiero początek historii pozornie zwyczajnego dębu szypułkowego z Bytomia.


Pod koniec lutego 2021 r. wyłonionych zostanie 16 finalistów, którzy będą się ubiegać o tytuł Drzewa Roku. Zwycięzcą, a zarazem reprezentantem w europejskim konkursie Tree of the Year 2022, zostanie drzewo, które otrzyma największą liczbę głosów podczas głosowania w czerwcu 2021 r. Kto wie jak dalej potoczą się losy naszego dębu…

20201010 120716

 tekst i zdjęcia: Katarzyna Nowicka