Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347
TELEFON ALARMOWY AKCJA ZIMA POWIATOWEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W BYTOMIU: +48 47 851 02 15

Bytom tropikalnie

5Krótkie dni, niskie temperatury i opady śniegu to znak, że zima gości na dobre w naszym mieście. Rośliny w miejskich parkach i na skwerach w spokoju czekają na pierwsze promienie słońca aby znów cieszyć wszystkich barwą, kształtem i zapachem. Jest jednak miejsce, do którego zima nie ma wstępu. Oranżeria, znajdująca się w Miniarboretum na naszym Zapleczu Technicznym przy ul. Tarnogórskiej, jest właśnie takim małym tropikalnym ogrodem, w którym wbrew zimowej aurze kwitną i owocują egzotyczne rośliny.

Nasi ogrodnicy, z godną podziwu cierpliwością, wyhodowali z nasion wiele niespotykanych naturalnie w Polsce roślin. Jedną z nich jest kwitnąca obecnie Strelicja królewska (Strelitzia reginae). Na jej pomarańczowo-żółte działki kielicha czekaliśmy aż 4 lata. Podobnie jak wychodowana z nasion pozyskanych z owoców – papaja (Carica papaya). Owocuje również bawełna (Gossypium), która podobnie jak papaja i strelicja została wyhodowana z nasion.

W styczniu kwitną w oranżerii storczyki z rodzajów Cymbidium i Paphiopedilum. Kwiatowymi pączkami obsypały się medinille (Medinilla magnifica), pochodzące z lasów deszczowych epifity, które przez wielu są uważane za jedne z najpiękniej kwitnących roślin. Do kwitnienia przygotowuje się obecnie Kamelia japońska Camellia japonica, natomiast wciąż z niecierpliwością czekamy na wiosenne kwitnienie kawy, herbaty (czyli Kamelii chińskiej Camelia sinensis), Kakaowca właściwego Theobroma cacao, i wanilii (Vanillla). Mamy cichą nadzieję na zbiory owoców kawy, ananasów i oczywiście bytomskich bananów.

 1 2 


3 4

Gabriela Kadłubek