W kilkunastu lokalizacjach miasta prowadzone będą prace arborystyczne – pielęgnacja drzew i wycinka egzemplarzy, których stan fitosanitarny jest na tyle zły, że konieczne jest ich usunięcie, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych i kierowców.

 

Obumarła topola przy ul. Starochorzowskiej

Od 15 października Miejski Zarząd Dróg i Mostów zaplanował prace m.in. przy ul. Tuwima 3a, gdzie ekipy zieleniarskie przeprowadzą cięcia pielęgnacyjne jesionu pensylwańskiego kolidującego z budynkiem, a także rozprawią się z posuszem topoli balsamicznej rosnącej w sąsiedztwie muralu Rozbarczanki przy ul. Witczaka 42.

Ponad 100 drzew do pielęgnacji

Cięcia korekcyjne czekają też platana przy al. Legionów 25 , który koliduje z jezdnią i parkującymi wzdłuż ulicy autami oraz dziewięć rosnących tam topól czarnych, na których występuje posusz i jemioła. Do korekty pójdzie też pięć lip drobnolistnych przy ul. Żołnierza Polskiego oraz dwie topole euroamerykańskie przy ul. Braci Śniadeckich w Karbiu.

W dalszej kolejności ekipy zieleniarskie zajmą się pielęgnacją sześciu jesionów wyniosłych przy ul. Przyjemniej w Górnikach, pięciu topól przy ul. Tarnogórskiej oraz jedenastu egzemplarzy klonów i jesionów w Stolarzowicach przy ul. Czecha, na których zaobserwować można duży posusz i rozrost jemioły.

Problem kolizji z jezdnią i posuszem dotyczy też dziewięciu dębów przy ul. Ptakowickiej, gdzie pracownicy wyspecjalizowanej firmy przeprowadzą ciecia korekcyjne. Będą pracować także przy ul. Orląt Lwowskich, gdzie pielęgnację czeka sześć topól czarnych.

Cięcia dla bezpieczeństwa

Intensywne prace pielęgnacyjne będą prowadzone także przy ul. Fałata (na odcinku od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Woźniaka), gdzie zaplanowane zostało usuwanie posuszu i ciecia pielęgnacyjne 17 lip zasłaniających skrajnię jezdni i kolidujących z budynkami czy latarniami.

Kolejnych 23 drzew – w większości lip drobnolistnych) zostanie poddanych pielęgnacji na odcinku od ulicy Woźniaka do Kraszewskiego. Przycięte zostaną też m.in. jesiony i robinie przy ul. Gombrowicza, które kolidują z jezdnią i infrastrukturą techniczną.

Ze względu na kolizje drzew z budynkami i latarniami, prace pielęgnacyjne będą prowadzone także w Stroszku przy ul. Wojciechowskiego (promenada pomiędzy ul. Gwarków Tarnogórskich a 11 Listopada). Zaplanowane do pielęgnacji egzemplarze to kilkanaście dębów, klon i jesion.

Wycinka obumarłych drzew

Po 15 października, zgodnie z decyzjami administracyjnymi, rozpocznie się wycinka 35 chorych, obumarłych egzemplarzy stwarzających zagrożenie dla mieszkańców. Przed wycinką drzew za każdym razem służby zieleniarskie sprawdzają ich stan fitosanitarny. Jeśli okazuje się, że nie ma już ratunku dla drzewa i stwarza ono zagrożenie dla kierowców i pieszych, konieczne jest jego usunięcie.

Wycinka prowadzona będzie w Miechowicach przy ul. Reptowskiej 39, gdzie wycięta zostanie rosnąca w podwórzu topola oraz przy Alei Legionów 43 (lipa drobnolistna). Z kolei w Parku Amendy w Łagiewnikach zaplanowana została wycinka wierzby płaczącej.

Wycięte zostanie także 16 topól i jedna olsza czarna przy ul. Chorzowskiej (od ul. Adamka do ul. Krzyżowej). Przy ul. Arki Bożka w okolicach garaży wycięta zostanie jedna topola. Z ul. Przyjemnej w Górnikach znikną dwa jesiony wyniosłe, a przy ul. Strzelców Bytomskich 413 i 325 wycięte zostaną trzy jesiony oraz dwa klony jesionolistne.

Przy ul. Bukowej w Miechowicach, w okolicy placu zabaw, usunięte zostaną dwa dęby czerwone, a przy ul. Godulskiej 4 – trzy brzozy brodawkowate. Wycinka pojedynczych egzemplarzy zaplanowana została także przy ul. Leśnej 22 (wierzba biała) i Podleśnej 7 (grab pospolity).

O przeprowadzenie oględzin drzew wielokrotnie apelują mieszkańcy miasta. Bytomianie bardzo często zwracają uwagę na pochylone drzewa lub przypadki łamania gałęzi i przewracania się drzew w trakcie burz oraz silnego wiatru. W przypadku stwierdzenia złego stanu fitosanitarnego drzewa są wycinane, a w ich miejsce nasadzone zostają nowe.