Wykonanie nawierzchni bitumicznej jezdni wraz z odwodnieniem i przebudową krawężników, konieczna wycinka drzew i frezowanie pni oraz wykonanie opaski z kostki betonowej. To prace, jakie już zrealizowane zostały na ul. Nawrota w ramach przebudowy ulicy Nawrota i Smolenia. Obecnie wykonawca - konsorcjum firm: JKM Sp. z o.o. z Mikołowa /lider konsorcjum/ i Przedsiębiorstwem Produkcyjno Usługowo Handlowym DALPOL sp. j. z Bytomia - realizuje roboty związane z wymianą nawierzchni chodników na odcinku od ul. Woźniaka do Kraszewskiego (numery nieparzyste). Jeszcze w grudniu rozpoczną się prace przy wymianie chodnika po stronie parzystej.
- Mimo zmiennych warunków atmosferycznych prace na ul. Nawrota są realizowane zgodnie z planem. Roboty drogowe zostały tak podzielone, aby najpierw wykonać pełen zakres prac na ul. Nawrota, zaś później rozpocząć prace na ul. Smolenia, dlatego są one zaplanowane na tym odcinku robót dopiero w 2022 roku - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Przypominamy, że w przypadku pytań dotyczących zakresu i harmonogramu robót, mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą kontaktować się z kierownikiem budowy lub Miejskim Zarządem Dróg i Mostów. Na wszelkie sygnały reagujemy na bieżąco.
Przebudowa ważnych dróg w Śródmieściu
Przypomnijmy, że mimo trwających robót drogowych utrzymany jest ruch kołowy na ulicy Nawrota, która łączy ul. Woźniaka, Drzymały, Kraszewskiego, Powstańców Warszawskich z ul. Piekarską. Z kolei ul. Smolenia łączy ul. Piekarską, Chrobrego, Żołnierza Polskiego z ul. Korfantego. Znajdują się przy niej lub w pobliżu takie obiekty, jak: budynek Urzędu Miejskiego czy Miejska Biblioteka Publiczna, ale również Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Zespół Szkół Mechaniczno-Technicznych. Warto dodać, że ulicą Nawrota i Smolenia kursują także autobusy linii nr: 24, 52, 53, 99, 104, 113N, 114, 700 oraz M102 łączące nasze miasto m.in.: z Będzinem, Radzionkowem, Tarnowskimi Górami, Piekarami Śląskimi, Wojkowicami oraz Sączowem.
W ramach zaplanowanych prac na ul. Nawrota i Smolenia przebudowane zostaną chodniki, zagospodarowane zieleńce, uporządkowane miejsca postojowe oraz przebudowana jezdnia. Warto dodać, że wykonawca będzie musiał również przebudować zjazdy, peron autobusowy, dokonać regulacji urządzeń oraz wykonać wyspy przejezdne i separujące ruch. Zakres robót obejmuje drogę o łącznej długości 912 mb, a wyłoniony w drodze postępowania wykonawca będzie miał 12 miesięcy na realizację wszystkich prac, które zaplanowano na lata 2021-2022.
Przebudowa ul. Nawrota i Smolenia warta jest łącznie ponad 2,2 mln zł. Połowę środków na realizację zadania miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wyłoniony w drodze postępowania wykonawca ma 12 miesięcy na realizację wszystkich prac, które zakończą się w 2022 roku.