Na wielkim placu budowy, jakim od jesieni zeszłego roku jest ul. Dworcowa, z każdym miesiącem odsłaniają się wyremontowane kamienice i kolejne metry nowej nawierzchni. Już na tym etapie efekty prac robią wrażenie i są potwierdzeniem, że królowa bytomskich ulic od dawna zasługiwała na tę metamorfozę.
Zakończone zostały już prace w zakresie branży wodociągowej i teletechnicznej, a obecnie trwa kompletowanie dokumentów powykonawczych oraz prace związane z zabezpieczeniem kanału teletechnicznego. Jak zaznacza wykonawca, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.
Na odcinku od pl. Wolskiego do ul. Moniuszki prace związane z branżą elektryczną zostały wykonane w 100%, natomiast od ul. Moniuszki do Agory w 70%. Ku końcowi chylą się też roboty związane z odwodnieniem liniowym od Pl. Wolskiego do ul. Moniuszki. Ekipy budowlane wykonały już fundamenty pod oświetlenie, a brygady brukarskie odsłaniają kolejne fragmenty nowej nawierzchni.
Zgodnie z zapowiedzią wykonawcy, we wrześniu na Dworcowej pojawią się kolejne brygady brukarzy, co z pewnością przyspieszy prace.
- Poruszanie się po ul. Dworcowej jest utrudnione, ale wykonawca dokłada starań, aby umożliwić klientom dotarcie do sklepów zlokalizowanych przy przebudowywanej ulicy. Na bieżąco reagujemy też na zgłoszenia lokalnych przedsiębiorców w zakresie dodatkowych zabezpieczeń i wzmocnień umożliwiających dostęp do tamtejszych lokali użytkowych - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Efekt fali
Efekty prac związanych z odnową 11 kamienic, zachęcają kolejne wspólnoty mieszkaniowe do rozpoczęcia prac.
- Na skutek zgłaszania się kolejnych wspólnot, które chcą przy okazji przebudowy ulicy wykonać ocieplenie fundamentów, wykonawca na bieżąco aktualizuje harmonogram robót. Jest to konieczne, ponieważ po przeprowadzeniu przebudowy ulicy, możliwości prowadzenia prac przy fundamentach będą przez kilka lat ograniczone - mówi Paweł Wittich.
Kamienice spod igły
Postępują też prace związane z termomodernizacją kamienic wspólnot mieszkaniowych przy ul. Dworcowej. W ośmiu z 11 kamienic prace rewitalizacyjne zakończyły się lub wkrótce dobiegną końca. Zakończono już remont kamienic przy ul. Dworcowej 14, (dawny gmach hotelu Graf von Moltke), gdzie m.in. odnowiono elewację frontową oraz przy ul. Dworcowej 24, gdzie naprawiono dach i wykonano izolację pionową.
Trwa też remont zaprojektowanej przez Alberta Klehra kamienicy z 1869 roku przy ul. Dworcowej 18, gdzie do zrobienia została izolacja pionowa od strony podwórka oraz wykończenie cokołów. Zakończyły się też roboty związane z rewitalizacją kamienic przy ul. Dworcowej 2 Dworcowej 9. Odnowione elewacje frontowe mają już kamienice o numerach: Dworcowa 29, 30, 31, 32. Intensywne prace rewitalizacyjne prowadzone są jeszcze w budynku przy ul. Dworcowej 22, z kolei pod numerem 21 trwają końcowe prace przy izolacji pionowej od strony podwórza.
Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej, a w projekcie tym, gdzie liderem jest ZBM-TBS sp. z o.o. uczestniczą również Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o oraz wspólnoty mieszkaniowe. Wartość projektu pn. to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie, jakie miasto pozyskało wynosi 15,3 mln zł.