Plac Rodła - współcześnie

Plac Rodła położony jest w północnej części śródmieścia, ongiś zwanej Wielkim Polem (niem. Grossfeld). Tereny te zaczęto w okresie międzywojennym intensywnie zabudowywać w związku z zapotrzebowaniem na mieszkania dla uchodźców z polskiej części Śląska.

Od strony zachodniej do placu przylega słynny „Kalide-Block” – zespół budynków mieszkalnych rozpoczęty w 1926 roku, wzorowany na budownictwie mieszkaniowym ówczesnego Wiednia. Nazwa powstała od usytuowania przy ulicy Theodora Erdmanna Kalidego (obecnie ul. Axentowicza), upamiętniającej niemieckiego rzeźbiarza, twórcę m.in. bytomskiego lwa. „Kalide-Block” posiada interesujący wystrój rzeźbiarski. Również północna pierzeja placu, od strony ul. Fałata, zamknięta jest budynkiem mieszkalnym z tego samego okresu.

Od strony wschodniej do placu przylega teren Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4, powstałego na początku XX wieku jako Dom Kalek pod wezwaniem św. Ducha – centralny zakład rehabilitacyjny dla dzieci z diecezji wrocławskiej.

Prostokąt placu od południa zamyka teren Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesionego w latach 1936-1937. Kościół, zaprojektowany przez architekta Otto Lindera ze Stuttgartu w formie rotundy, jest znakomitym przykładem modernistycznej architektury sakralnej okresu międzywojnia.

 

Do 1945 roku plac nosił imię biskupa wrocławskiego, kardynała Georga Koppa (Kardinal-Kopp-Platz). Po 1945 roku nadano mu nazwę upamiętniającą Rodło – symbol Związku Polaków w Niemczech.

 

  • Plac Rodła - historyczne
  • Plac Rodła - współczesne 1
  • Plac Rodła - współczesne 2
  • Plac RodИa - historyczne