Aleja Muz to jedna z atrakcji zabytkowego, XIX-wiecznego Parku Miejskiego w Bytomiu im. hm. Franciszka Kachla, którego początki sięgają 1840 roku. Grupę tworzy dziewięć monumentalnych rzeźb wykonanych z betonu w latach 70. ubiegłego wieku przedstawiających greckie muzy.
Według wierzeń starożytnych Greków muzy były córkami Zeusa i tytanidy Mnemosyne ‒ bogini pamięci. Urodziły się w Pierii u stóp Olimpu. Mieszkały na szczytach gór: Helikonie w Beocji i Parnasie. Mitologiczne muzy olimpijskie to boginie sztuki i nauki. Każda z nich: Kalliope, Klio, Erato, Euterpe, Melpomena, Polihymnia, Talia, Terpsychora i Urania opiekowała się inną dziedziną.
Autorem Alei Muz jest Tadeusz Sadowski, rzeźbiarz, związany ze śląskim środowiskiem artystycznym, który osiadł w Bytomiu po wojnie. Tu zmarł w 1991 roku. Jest twórcą 621 prac rzeźbiarskich, z których wiele znajduje się w plenerze, m.in. na fontannie przy placu Akademickim w Bytomiu czy w Parku Śląskim w Chorzowie. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także w kolekcjach zagranicznych.
Z biegiem lat rzeźby muz w Parku Miejskim w Bytomiu uległy wielu uszkodzeniom i dewastacji. Proces renowacji figur obejmował oczyszczenie ich z zabrudzeń mikrobiologicznych i tych powstałych wskutek aktów wandalizmu, uzupełnienie ubytków i spękań, a w końcowym etapie prac ‒ pomalowanie. Prace odbywały się pod czujnym okiem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Nieopodal miejsca, w którym obecnie znajduje się Aleja Muz, stał niegdyś pomnik kanclerza Otto von Bismarcka. Po wojnie pomnik zburzono, a w latach 70. utworzono tam Aleję Muz.