Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Trwa likwidacja dzikich wysypisk

zdj1Kilkadziesiąt metrów sześciennych odpadów różnego pochodzenia zebrali nasi pracownicy Zaplecza Technicznego, którzy pod koniec sierpnia rozpoczęli akcję usuwania dzikich składowisk.

Na pierwszy rzut wybraliśmy miejsca, gdzie problem nielegalnego pozbywania się odpadów pojawia się bardzo ze względu na ustronną lokalizację. Często są to lasy czy opuszczone garaże – mówi Adam Czuryszkiewicz, kierownik działu Zaplecza Technicznego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni posprzątaliśmy odpady porzucone przy ul. Kilara, Brzezińskiej oraz na tzw. Polach Szombierskich, gdzie ekipy techniczne zutylizowały 37 m³ odpadów komunalnych, biodegradowalnych oraz budowlanych.Prawdziwą plagą są też odpady wielkogabarytowe (meble, stare materace, kanapy), zużyte opony samochodowe oraz odpady budowlane i rozbiórkowe (m.in. papa).

Prawie 40 opon rolniczych usunięto z ul. Kilara, a kolejne wywieziono z ul. Brzezińskiej. To nie wszystko, bo podczas naszych interwencji pracownicy MZDiM natknęli się też na inne odpady: starą karoserię, zderzaki, czyli odpady ewidentnie pochodzące ze zlikwidowanej dziupli samochodowej – mówi Adam Czuryszkiewicz. W dalszej kolejności skontrolowane i posprzątane zostaną okolice garaży przy ul. Witczaka oraz lokalizacje przy ul. Harcerskiej i Fitelberga.

Nie wyrzucaj byle gdzie
Kontrole miejsc, w których nagminnie podrzucane są odpady, na wniosek MZDiM prowadzi także Straż Miejska, której udaje się dotrzeć do właścicieli działek i wyegzekwować posprzątanie zaśmieconych obszarów. Bardzo często zdarza się, że Straż Miejska łapie sprawcę dzięki nagraniu z monitoringu czy tzw. fotopułapki. Trzeba zaznaczyć, że oprócz dotkliwego mandatu, sprawcy zaśmiecania otrzymują nakaz posprzątania swoich śmieci oraz przekazania ich firmie, która zajmuje się utylizacją. Za porzucenie śmieci w niedozwolonym miejscu grozi 500 zł mandatu.

Masz stare meble? Wystaw je przy altanie śmieciowej
Aby pozbyć się starych mebli, nie trzeba uciekać się do nielegalnych praktyk. Wystarczy zapoznać się z harmonogramem wywozu odpadów wielkogabarytowych, wynieść swoje odpady i postawić przy śmietniku. Odpady wielkogabarytowe zabierane są z zabudowy wielorodzinnej co tydzień w piątek. Dlatego najlepiej wystawić je już w czwartek wieczorem. Z kolei z zabudowy jednorodzinnej wywożone są zgodnie z harmonogramem.

Warto dodać, że do grupy odpadów wielkogabarytowych zaliczane są: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, itp. Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. pralek, lodówek).

Elektrośmieci do PSZOK-a i na mobilną zbiórkę
Stały Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Punkt znajduje się przy al. Jana Pawła II (https://www.bytom.pl/pszok-punkt-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych).
Większość odpadów problemowych odbieranych jest również podczas mobilnych zbiórek w 35 punktach miasta, które odbywają się w każdą sobotę (Harmonogram mobilnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na 2020 rok).


Remontujesz mieszkanie lub dom? Skorzystaj z miejskiego kontenera
Aby skorzystać z miejskiego kontenera na odpady lub big-baga, wystarczy być mieszkańcem Bytomia, na bieżąco uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami oraz wykonywać remont samodzielnie. Jeśli spełni się te warunki, gmina odbierze odpady budowlane i rozbiórkowe jako odpady komunalne. Zrobi to po wcześniejszym zgłoszeniu w Wydziale Komunalnym (na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. ).

W zgłoszeniu należy podać: adres, pod który ma zostać postawiony kontener, pojemność kontenera, numer telefonu do kontaktu. W w przypadku zabudowy jednorodzinnej zgłoszenia dokonuje właściciela nieruchomości, z kolei przy zabudowie wielorodzinnej - zarządca.

WAŻNE! W przypadku zabudowy wielorodzinnej zgłoszenia dokonuje zarządca, podając dane adresowe mieszkańca, który chce skorzystać z usługi.

zdj4zdj5zdj6zdj7zdj8zdj9zdj11zdj12zdj13zdj14zdj15zdj16

zdj2zdj3zdj10

Autor: AK
Zdjęcia: archiwum MZDiM