Utworzenie stref zielonego komfortu to idealny przykład na promocję i reklamę miasta.
Świetnym przykładem jest Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu, który dzięki zaangażowaniu swoich pracowników, dofinansowaniu ze środków Unijnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przyczynił się do zagospodarowania przestrzeni miejskiej.
Zrealizowany projekt został utworzony z myślą o podniesieniu atrakcyjności terenu znajdującego się przy Parku Miejskim im. Franciszka Kachla oraz jako jedna z form spędzenia wolnego czasu. Wprowadzenie zielonej infrastruktury miejskiej jest promocją miasta, a przede wszystkim pogłębieniem świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Realizowane projekty edukacyjne mają na celu uzmysłowić społeczności lokalnej, jak ważną rolę odgrywa bioróżnorodność w świecie roślin i zwierząt. Podejmowane inicjatywy tworzą rozwiązania wspierające poprawę jakości życia mieszkańców i poprawę estetyki otoczenia.
Postawiono przede wszystkimna zagospodarowanie zielonych nieużytków zakładając łąki kwietne, które mają przyciągać kolorem i jednocześnie być schronieniem dla owadów. Zastosowano tu specjalne mieszanki nasion traw, takie jak: mak polny, złocień właściwy, stokrotka, kocimiętka, żmijowiec zwyczajny czy jeżówka purpurowa.
Dzięki zakładaniu „zielonych stref” przyroda odwdzięcza się czystszym powietrzem i glebą, a także zachęca mieszkańców do spędzenia wolnego czasu w otoczeniu przyrody, co wpływa kojąco na dobre samopoczucie.
Chcąc zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu z naturą, zapraszamy do miniarboretum i oranżerii gdzie wśród egzotycznych roślin i zwierząt każdy znajdzie dla siebie strefę komfortu. Spokój, wyciszenie i kontemplacja to zapewnienie lepszego samopoczucia i odpoczynku od dnia codziennego.
W miniarboretum króluje oranżeria z ciekawymi gatunkami roślin, m. in. storczyki z gatunku Cymbidium, Oncidium, Zygopetalum, Vanda oraz Phalaneopsis.
Jednocześnie rosną tutaj gatunki roślin charakterystyczne dla różnych stref klimatycznych, jak: zygokaktus (Epiphyllum); banowiec; skrzydłokwiat; araukaria; cytrusy; kawa; laur; hoja, kurkuma oraz rośliny z gatunku bromeliowatych.
Na uwagę zasługują tutaj również rośliny owadożerne (mięsożerne), jak: dzbaneczniki, kapturniki i rosiczki, które mogą być ciekawostką dla znawców i miłośników roślin.
W oranżerii znajdziemy również „kłujących przyjaciół”, czyli kaktusy. Te wdzięczne rośliny co roku zakwitają różnokolorowymi kwiatami często przyciągając wzrok zwiedzających.
Dodatkowo dom znalazły wielobarwne gatunki ptaków, jak: amadyniec, afrokulczyk mozambijski, amadyna zebrowata, gołąbek diamentowy i inne. Zamieszkują tu również żółwie: czerwonolicy, grecki i chiński oraz ciekawe gatunki ryb.